Zistite viac

Zistite viac

Snažte sa lepšie porozumieť diabetu

K dispozícii je veľa informačných zdrojov, ktoré Vám umožnia dozvedieť sa viac o diabete. Opýtajte sa svojho lekára, pokiaľ potrebujete viac informácií alebo máte ďalšie otázky.

Aké sú príznaky a prejavy diabetu?

Diabetes môže byť veľmi závažné ochorenie - u ľudí s diabetom je prítomné zvýšené riziko vzniku mnohých zdravotných problémov. V priebehu doby, počas ktorej nie je diabetes dobre liečený, môžu vysoké glykémie (t.j. hladina cukru v krvi) spôsobiť vážne poškodenie zraku, nervov a srdca. Tiež je prítomné zvýšené riziko mozgovej príhody alebo infarktu v mladšom veku ako v porovnaní s bežnou populáciou.

Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred komplikáciami diabetu, je zaistenie kontroly nad hladinou krvného cukru, krvným tlakom, telesnou hmotnosťou a cholesterolom. Nie je to vždy jednoduché, ale ľudia, ktorí vykazujú trvalejšie úsilie na zvládanie diabetu, môžu výrazne zlepšiť svoje celkové zdravie.

Pojmom výkyvy glykémie sa označuje stav, keď u pacienta s diabetom dôjde k prílišnému zvýšeniu alebo prílišnému zníženiu glykémie (t.j. hladiny cukru v krvi). Tento stav môže ovplyvňovať Vašu náladu i to, ako dobre sa cítite. Ako už viete, existuje niekoľko faktorov, ktorým by ste mali venovať pozornosť, pretože môžu spôsobiť zmenu glykémie. Medzi tieto faktory patria: stravovanie, pohybové aktivity a lieky. Pokiaľ sa u Vás vyskytne niektorý z nasledujúcich príznakov, kontaktujte svojho lekára.

Prečo mám pocit emočného vyčerpania a depresie?

Je možné, že sa u Vás vyskytne pocit frustrácie a depresie v súvislosti s Vaším úsilím o získanie kontroly nad hladinou krvného cukru. Je potrebné mať na pamäti, že v tomto probléme nie ste sami. Kolísanie glykémie môže ovplyvňovať Vašu náladu aj to, ako sa cítite. Ak máte pocit depresie alebo pocity frustrácie v súvislosti so snahou o získanie kontroly nad hodnotami glykémie, poraďte sa s lekárom, pretože existujú možnosti, ako Vám so zvládaním tohto stavu pomôcť.

Ako spoznám, že mám hyperglykémiu?
Ako mám postupovať v liečbe hypoglykémie?
Ako postupovať, keď sa u mňa opakovane vyskytnú výrazné výkyvy glykémie?
1. NIH Senior Health. Available at: https://nihseniorhealth.gov/diabetes/faq/faqlist.html#a7. Date accessed: 9 April 2015.
2. International Diabetes Federation. Available at: http://www.idf.org/signs-and-symptoms-diabetes. Date accessed: 9 April 2015.
3. Diabetes UK. Available at: http://www.diabetes.org.uk/FAQ/FAQ_2/. Date accessed:9 April 2015.