Čo môžete urobiť

Čo môžete urobiť

Čo môžete urobiť s kolísaním glykémie

Ako už viete, cieľová hodnota glykémie (t.j. hladina cukru v krvi) a cieľová hodnota glykovaného hemoglobínu (HbA1c) Vám bude určená lekárom podľa stavu diabetu, veku a Vášho celkového zdravotného stavu. Na základe každodenných záznamov o glykémii môžete sledovať, či sú Vaše hodnoty glykémie v alebo mimo požadovaných cieľových rozmedzí.

Pokiaľ sa u Vás vyskytuje kolísanie glykémie pravidelne, je vhodné viesť si záznamy o všetkom, čo v daný deň jete, aké aktivity robíte, aké užívate lieky (a v akej dávke). Tieto záznamy pomôžu lekárovi objasniť, čo je príčinou týchto zmien.

Požiadajte lekára o odporúčanie, kedy je pre Vás najvhodnejšie si merať glykémiu.

Čo môžete urobiť – Vyplňte si Sprievodcu návštevou u lekára

Je dôležité mať na pamäti, že so svojím ochorením nie ste sami. Odporúčame, aby ste prediskutovali otázku glykémie so svojím lekárom.

Môžete tiež použiť Sprievodcu návštevou u lekára, ktorý Vám lepšie umožní pochopiť kolísanie glykémie.

Porozprávajte sa s lekárom

Pokiaľ máte časté zmeny glykémie, ktoré sa dostávajú mimo rozmedzí žiaducich hodnôt, snažte sa dostať vec pod kontrolu a porozprávajte sa s lekárom. Je dôležité mať na pamäti, že hľadaním ďalších informácií, ktoré Vám umožnia porozumieť problematike kolísania glykémie, robíte krok správnym smerom. So svojím ochorením nie ste sami.

Použite Sprievodcu návštevou u lekára a prediskutujte svoje možnosti liečby s lekárom, ktorý Vám v prípade potreby odporučí vhodné úpravy.